Android kullanıcıları tehlikede!

Android kullanıcıları tehlikede!

Android kullanıcıları yeniden virüs tehlikesi ile baş başa! Bugün yayınlanan bir rapor ile kullanıcıları tehdit eden kötü amaçlı yazılım Play Store’da yayılmaya devam ediyor!

Android kullanıcıları tekrardan bir virüs tehlikesi ile baş başa kaldı. Son zamanlarda ortaya çıkan virüs sorunları ile başı dertte olan Androidkullanıcıları, işletim sistemlerinin ne kadar güvenli olduğunu sorgulamaya başlamış durumdalar.

Android kullanıcıları tehlikede!

Google Play Store‘da kötü amaçlı yazılım paniği yaşanıyor. Banka hesabıveya benzeri kişisel bilgilerinizi öğrenmek amacıyla geliştirilen Xavier adlı kötü amaçlı yazılım, 800’den fazla Android uygulamasına bulaştığı ortaya çıktı.

Çoğu ücretsiz uygulamaya bulaşan Xavier virüsü, reklamlar yoluyla kullanıcıların kişisel bilgilerini rahatlıkla ulaşabiliyor. Yaklaşık iki yıl önce ortaya çıkan kötü amaçlı yazılım, daha da gelişerek kullanıcıların tüm özel bilgilerine kadar kolayca ulaşarak, sizi zor duruma sokabiliyor.

Yaşanan bu olay sonrası ”Android ne kadar güvenli?” sorularını akıllara gelmedi değil. Trend Micro‘nun güvenlik uzmanlarını yapmış olduğu açıklamaya göre, bu virüs uzaktan kontrol edilerek, tek bir tık ile sizin kişisel bilgilerinize ulaşabileceğini ve gerekli güvenlik önlemlerini almanız gerektiğini belirtti.

En çok virüsün bulaştığı ülkeler ise; Güney Doğu Asya ülkeleri, Vietnam, Filipinler ve Endonezya gibi başlıca ülkeler olarak açıklandı.

En az virüsün bulaştığı ülkeler ise ABD ve Avrupa ülkeleri olduğu da yapılan açıklama ile altı çizildi. Son zamanlarda güvenlik sistemindeki açıklardan dolayı kullanıcılarının başını ağrıtan Android, konuşulmaya devam ediyor.

Şu anlık yapmanız gereken tek güvenlik önlemi, indireceğiniz üçüncü parti uygulamalarını güvenli geliştiricilerden edinerek bu tür sorunlarla ile baş başa kalma riskinizi daha aza indirebilirsiniz.

Kaynak : SDN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir