En ilginç drone kullanım alanı!

En ilginç drone kullanım alanı!

Günümüzde kullanım alanları oldukça artan drone teknolojisinin belki de en şaşırtıcı kullanım şekli ortaya çıktı. ABD’de dronelar, hapishanelere illegal madde sokmak için kullanılıyor!

Drone Teknolojisi günümüzde sinemadan kargo taşımacılığına kadar birçok alanda kullanılıyor ve kullanım alanı gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Bugün ortaya çıkan bir rapor, droneların kullanıldığı belki de en ilginç alanı gözler önüne seriyor.

ABD Adalet Bakanlığının ortaya koyduğu bir rapora göre son beş yıldır drone teknolojisi, federal hapishanelere uyuşturucu, cep telefonu gibi yasak maddeleri taşımak için kullanılıyor.

Her ne kadar başarılı denemelerin sayısı tam olarak belli olmasa da droneların içeri yasak araç gereç sokmanın en kolay yolu olarak görüldüğü ortada.

Ayrıca toplanılan yerel haberlere göre, bu denemeler sadece ABD’de değil, dünyanın birçok yerinde görülüyor. Örneğin 2014 yılında Avustralya’da polis uyuşturucu kaçırma operasyonu sırasında birçok drone ele geçiriyor.

Bir sonraki yıl Güney Karolina’da, uyuştucu madde taşıyan drone, kaza yapması sonucunda fark ediliyor. Yine aynı yıl Ohio’da bir drone tarafından getirilen uyuşturucu, mahkumlar arasında çıkan kavga sonucunda fark ediliyor.

ABD’de drone yasağı genişliyor!

Aslında drone teknolojisinin herkes tarafından oldukça kolay bir şekilde ulaşılması ve kullanım kolaylığı düşünüldüğünde, yetkililerin uzun zaman önce önlemler alması gerekiyordu.

Ancak ortaya çıkan bu rapordan sonra çeşitli önlemler almaları gerektiğini fark eden ABD Federal Hapishaneler Bürosudrone teknolojisinin federal tesisler yakınında kullanılmasının yasaklanmasını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir