Qualcomm kablosuz şarj edecek!

Qualcomm kablosuz şarj edecek!

Genellikle işlemci tarafında yaptığı çalışmalarla bilinen Qualcomm, geleceğin ulaşım aracı olan elektrikli otomobilleri kablosuz şarj edebilen bir sistem tanıttı.

Elektrikli araçların menzilini artırabilmek için sürüş esnasında kablosuz şarj yapabilen sistemler üzerinde çalışılıyor. Qualcomm, elektrikli araç hareket halindeyken kablosuz şarj edilmesini sağlayacak en son Teknolojiye sahip kablosuz araç şarj (WEVC) teknolojisini tanıttı.

Nasıl Çalışıyor?

Qualcomm Halo, dinamik elektrikli araç şarj teknolojisi, kara yolunda seyahat eden bir otomobilin 100 km’den fazla hız yaparak 20 kilowatt’a kadar şarj olmasını sağlıyor. Ayrıca DEVC teknolojisi ile zıt yönde hareket eden aracın da şarj olmasını sağlayacak.

100 metrelik test pisti, her biri kendi güç kaynağına sahip 4×25 metrelik parçalardan oluşuyor. Bu güç kaynakları, hava boşluğu boyunca elektrikli araç altına yerleştirilen iki adet 10 kW’lık araç pedine güç gönderir. Daha sonra sistem, 85 kHz AC gücü aracın kullanabileceği şekilde DC güce dönüştürür.

Oldukça kullanışlı olan sistemin önündeki en önemli sorun; maliyet.Kilometrelerce güç kaynaklarının yollara döşenmesiyle oluşacak altyapı masraflarının karşılanıp karşılanamayacağına dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Kaynak : SDN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir