Yeni iPad Pro’lar Macbook Pro’dan daha hızlı!

Yeni iPad Pro’lar Macbook Pro’dan daha hızlı!

Apple’ın geçtiğimiz hafta tanıttığı yeni iPad Pro modelleri, yenilenen tasarım ve işletim sistemleri sayesinde harika görünürken bir yandan da performans canavarı.

Apple’ın geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinlikle iPad Pro ve MacBookPro modellerini daha hızlı işlemciler ve çeşitli performans iyileştirmeleriyle yenilediği biliniyor. Fakat işin ilginç tarafı şirketin yeni iPad Pro’ları direkt olarak PC’lerin yerini alması için tasarladığını belirtmesiydi.

Yeni kral iPad Pro!

Görünüşe göre bu iddialarında da haksız sayılmazlar. Zira iPad Pro‘nun yeni modelleri, GeekBench testlerinde önceki nesil Macbook Pro modellerini geride bırakmayı başardı. Tabii ki testin her alanında kendisinden kat kat pahalı olan Macbook Pro’yu geçebilmiş değil.

Yapılan testlerde tek çekirdekli işlemci performansında MacBook Pro modellerinin bariz bir şekilde önde olduğu ve hem 2016, hem de 2017 model MacBook Pro’ların tüm iPad Pro modellerini geride bıraktığını söyleyebiliriz. iPad Pro’lar arasında ise 10.5 inç’lik 2017 model iPad Pro birinci olurken, yine 2017 model 12.7 inç’lik iPad Pro modeli ikinci sırayı aldı.

İş çoklu çekirdek performans testlerinde ise gittikçe ilginç bir hal almaya başladı. Çünkü 2017 model iPad Pro modelleri, 2016 model MacBook Pro’yu geride bıraktı. Bu testte de 2017 model MacBook Pro’nun 10,261 puanla birinci olduğunu belirtmemiz gerek.

GeekBench’in grafik işlemcisi testlerinde ise 10.5 inç’lik iPad Pro, az önce bahsi geçen tüm cihazları geride bırakmayı başardı. Hatta 2017 model MacBook Pro bu testte ancak dördüncü olabildi. İkinci sırayı 2017 model 12.9 inç’lik iPad Pro alırken, üçüncü sırada 2016 model MacBook Pro yer alıyor.

Son olarak bu test sonuçlarına bakarak “iPad Pro, MacBook Pro’dan daha hızlıdır!” demenin çok da mantıklı bir hareket olmayacağını da belirtmemiz gerekiyor. Bunun temel sebeplerinden birisi yapılan testlerin günlük kullanımla pek uyuşmaması ve bu yüzden de tam anlamıyla bir belirleyici olarak kabul edilemez olması.

Yine de bu testlerle birlikte iPad Pro’nun gerçek gücünün de açığa çıktığını söylemek yanlış olmaz. Görünüşe göre oldukça kısa bir süre sonra Apple belki de gerçekten evlerimizdeki PC’lerin miladını dolduracak iPad’lerüretebilecek.

Kaynak : SDN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir