Yeni nesil fidye virüsü!

Yeni nesil fidye virüsü!

Yeni keşfedilen bir fidye virüsü, diğerlerinin aksine herhangi bir dosyayı açmanıza gerek kalmadan sisteminize bulaşabiliyor. Peki Sorebrect ismi verilen bu virüsün diğer yetenekleri neler?

Fidye virüsleri küresel çapta zararlar vermeye devam ediyorlar. Gün geçtikçe daha değişik yollar ile sistemlere bulaşan fidye virüslerinin yeni bir örneği ise geçtiğimiz günlerde keşfedildi.

Bireysel kullanıcılardan çok kurumsal bilgisayarları hedef listesine ekleyen bu virüs, bulaştığı bilgisayardan sonra ortak ağ paylaşımındaki dosyaları şifreliyor.

Bununla da yetinmeyen virüs, ağ paylaşımından erişebildiği bilgisayarların şifrelerini deneme yanılma yoluyla bulmaya çalışarak kendini onlara da bulaştırmaya çalışıyor.

Windows‘un sistem dosyalarının içerisinde çalışan bu şifreleme virüsü, bu nedenle tespit edilemiyor ve şifreledikten sonra kendisini siliyor.

Trend Micro tarafından keşfedilen bu virüse Sorebrect adı verildi. Sorebrectson dönemlerin komplike virüsleri arasında kendine yer bulmayı çoktan başardı.

Kaynak : SDN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir