Yeni nesil kolonoskopi robotu!

Yeni nesil kolonoskopi robotu!

Sağlık uygulamalarını hastalar için iyileştirmeye çalışan araştırmacılar, kolonoskopi robotu geliştirdi. Robot, vücut hareketlerini taklit ederek daha sağlıklı bir yöntem sunuyor.

Geleneksel kolonoskopi yöntemleri oldukça başarılı bir şekilde çalışsa da, hastaların rahatsızlıklarını gidermek için bu yöntemlerin iyileştirilmesi gerekiyor. Colorado Boulder Üniversitesi araştırmacıları, esnek bir kolonoskopi robotu üzerinde çalışıyor.

Şekil hafızalı alaşım

Günümüzde kolonoskopi cihazlarını iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmaların bir kısmı tırtıllı bir kısmı tekerlekli yapıda. Ancak ekibin yeni tasarımı, vücudun doğal hareketlerini taklit etme üzerine kurulu. Kasların daralması, gevşetilmesi ve gıdaları bağırsaklara taşımak için yapılan peristalsis hareketi örnek alındı.

Geliştirilen robotta peristalsisler, şekil hafızalı alaşımdan yapılan yaylar kullanılarak simüle edilir. Şeklini “hatırlayabilen” metal, ısıtıldığında eski halini alır. Metal küçük bir elektrik akımı ile ısıtılır ve dışa doğru genişler. Soğutma havası ve 3B baskılı bir silikon kılıf hastaya zarar vermez. Böylelikle robot, vücut içinde hareket ettirilebilir ve kamera ile görüntü alınabilir.

Prototip aşamasındaki robotun, geliştirme çalışmalarının ardından hastanelerde kullanılabilir olması hedefleniyor. Ortalama bir kolonoskopi şu anda 30 dakika sürerken, yeni çalışma ile 20 dakikaya düşmesi ve hastalar için daha sağlıklı olması planlanıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir